IT FITNESS TEST

obr.

6. ročník testovania IT zručností– aktivity IT FITNESS TEST, ktorú organizuje IT Asociácia Slovenska spolu s partnermi, ako sú podpredseda vlády pre investície a informatizáciu a zároveň Digitálny líder, Peter Pellegrini, Ministerstvo školstva, Google a ďalší.

Zámerom on-line testovania je zistiť úroveň základných IT zručností, ako aj schopnosti ich efektívneho využívania pri štúdiu, v práci či v každodennom živote, a to predovšetkým u mladých ľudí, t. j. žiakov základných a stredných škôl či študentov vysokých škôl, ale aj zamestnancov podnikov a širokej verejnosti. Otestovať sa však môžu aj občania všetkých vekových skupín. Po absolvovaní testu dostanú všetci účastníci certifikát o absolvovaní, ktorý okrem dosiahnutého skóre obsahuje aj odporúčania, v čom sa zlepšiť.

Z výsledkov testovania bude spracovaná štúdia, ktorá sa stane podkladom pre Ministerstvo
školstva, vedy, výskumu a športu SR a bude slúžiť na ďalšie nastavenie vzdelávania v tejto oblasti na Slovensku. Novinkou je, že po ukončení testovania bude možné pripraviť analýzu výsledkov osobitne pre každú školu a taktiež možnosť učiteľov organizovať testovanie pre špecifikovanú triedu a následne využiť výsledky, ktoré žiaci v teste dosiahnu vo vzdelávacom procese. Spracované údaje za jednotlivé školy vieme vyhodnotiť, pričom podmienkou je, aby sa do testovania zapojilo min. 50% žiakov, resp. študentov školy.

Zámer realizovať testovanie IT zručností v Slovenskej republike – IT FITNESS TEST – vznikol ešte v roku 2009 ako súčasť iniciatívy Európskej komisie známej pod názvom „Týždeň IT zručností (eSkills Week)”. Aktuálne testovanie je súčasťou kampane Európskej komisie „Digital Skills and Jobs Coalition,“ ktoré na Slovensku koordinuje Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania. IT FITNESS TEST sa stal jednou z najúspešnejších aktivít kampane Európskej komisie vôbec, pričom na Slovensku sa do testovania zapojilo doposiaľ viac ako 120 000 účastníkov. Len pre ilustráciu, v minulom ročníku ho úspešne absolvovalo 21.500 účastníkov, z čoho takmer 3.000 bolo študentov od 7 do 16 rokov (s priemernou úspešnosťou 41,27%) a zvyšok predstavoval osoby staršie ako 16 rokov ( priemerná úspešnosť 45,79%).

Myšlienka IT FITNESS testovania našla ohlas aj v iných krajinách, ktoré prevzali celkový koncept on-line preverovania IT zručností. V období od 4. apríla do 30. júna 2017 bude k dispozícii on-line test (www.itfitnesstest.sk), prostredníctvom ktorého si záujemcovia budú môcť overiť úroveň svojich IT zručností.

Dátum vloženia: 31. 3. 2017 8:37
Dátum poslednej aktualizácie: 31. 3. 2017 9:10